Weboldal készítés ingyen!?
2016-07-10Újabb Google-forradalom: mobil weboldalak a lista elejére
2016-11-07Ebben a cikkben igyekszünk segíteni abban, hogy megfelelő tárhely szolgáltatót válassz komolyabb informatikai tudás nélkül. Megmutatjuk neked azokat a fontosabb szempontokat, amelyek mentén jó döntést hozol majd. Eláruljuk azokat az apró szempontokat, amire ha nem figyelsz, könnyen károkat okozhatnak.
Osztott tárhely, VPS, szerver. Kulcsfogalmak.
Haladjunk a nagyobb erőforrástól a kisebb erőforrás felé. Lássunk néhány alapfogalmat közérthetően.
Szerver
Egy olyan nagy teljesítményű számítógép, amelynek sok erőforrása (processzor, memória, tárterület) van. Mivel ezt a mennyiségű erőforrást a szoftverek nem tudják kihasználni, ezért a szerverek erőforrásait felosztják, több kisebb egységre.
VPS
A Virtuális Szerver a szerver egy kisebb „erőforrásszelete”, de még így is elegendő ahhoz, hogy kiszolgáljon több egyszerű weboldalt vagy webáruházat, vagy egy komolyabb internetes szoftvert (pl.: társkereső oldal).
Osztott tárhely
A tárhely szolgáltatók által legtöbbet eladott szolgáltatás. Gyakorlatilag a szerver vagy VPS erőforrásait felosztják néhány felhasználó között oly módon, hogy minden felhasználó számára maximálisan meghatározott erőforrás áll a rendelkezésére.
Mivel a szerver és a VPS megér egy – egy külön cikket, ezért mi most elsősorban a tárhely kiválasztásához szeretnénk segítséget nyújtani.
Mi alapján válassz tárhely szolgáltatót?
Weboldal vagy webáruház számára elsősorban a méret alapján lehet “csomagot” választani. 2-10 GB között általában elegendő lehet a méret. De nem a méret a lényeg. Tartja a mondás, s igaz lesz ez a mostani esetben is. Nézzünk meg néhány alap tulajdonságot, ami még segít dönteni.
Általános tulajdonságok
- cPanel felület: vagy valamilyen adminisztrációs felület legyen, ez hasznos lehet.
- A háttértár típusa legyen SSD, ha lehet
- Cron-ok (időzített parancsok) futtatása, erre nagyon valószínű hogy szükség lesz
- FTP hozzáférés legyen, és a legjobb ha nincs korlátozva a darabszám
- Adatforgalom semmiképp se legyen korlátozott!
- Korlátozott fájlméret semmiképp se legyen!
Webszerver tulajdonságok
- Dinamikus (PHP), Egyéni .htaccess, Egyedileg szabályozható HTTP tömörítés: ezek általában szoktak lenni egy szolgáltatónál, ha nincs akkor azért nem ajánlom, hogy őket válaszd.
- HTTP Keep-Alive: ez az egyik olyan funkció, amely kevés szolgáltatónál elérhető viszont nagyon nagyon hasznos a sebességoptimalizálás során. Mindenképp olyat válassz akinél ez a funkció elérhető.
PHP tulajdonságok
- PHP verzió 5.4 vagy felette, de függ attól, hogy milyen szoftveres megoldást használsz.
Adatbázis tulajdonságok
- Adatbázisok száma, legalább weboldalanként 1 db kelleni fog.
Domain tulajdonságok
- Online DNS kezelő, ha van akkor az hasznos lesz a fejlesztőcsapatnak
- Parkolható domain (vhost alias), Aldomain (vhost külön aldomainen), Hozzáadott domain (vhost külön fődomainen) lehetőleg ne legyen korlátozott a mennyisége, kivéve ha egyetlen weboldalt üzemeltetnél, amelyhez nem szeretnél aldomaint választani, vagy több domainen futattni azonos weboldalt.
Email tulajdonságok
- Email fiókok száma legalább annyi legyen amennyi email címet szeretnél.
- IMAP, POP3, SMTP közül az IMAP és az SMTP fontos, mert az internet szolgáltató ritkán enged, vagy ad SMTP (levél küldő) szolgáltatást. Míg az IMAP ahhoz szükséges, hogy a leveleket bárhol bármikor elérd, és ne a gépeden tárold. Ha a géped tönkre megy és POP3 a levelezésed, akkor könnyen odaveszhet minden…
- Óránként küldhető e-mailek száma általában maximum értéket kap, hogy ne legyen a szerverről hírlevél küldés, mert erre ott vannak a hírlevél küldő szerverek.
Biztonság
- Automatikus biztonsági mentés (napi, heti, havi) és
- Egyéni biztonsági mentés mindenképp legyen külön szerverre megoldva. Tehát ne arra a szerverre készüljön, ahol a tárhelyed van, hanem egy másikra. Erről kérdezd meg a tárhely szolgáltatót, hogy náluk milyen megoldást választottak.
- Osztott SSL (HTTPS) támogatás és Saját domaines SSL (HTTPS) támogatás melyekről bővebben itt olvashatsz.
Tárhely erőforrások – paraméterek fejlesztőknek
- Erőforrás kihasználtság mérő
- CPU mag
- vMEM (Virtual Memory)
- pMEM (Physical Memory)
- EP (Concurrent connections)
- Virtuális fájlrendszer izoláció (CageFS)
- Cache opciók
- Google Mod_PageSpeed HTTP gyorsító
- APC PHP gyorsító
- eAccelerator PHP gyorsító
- Xcache PHP gyorsító
- OPCache PHP gyorsító
- Memcached PHP gyorsító
Ezen paraméterek pedig a szoftver alapján dönthetőek el, hiszen befolyásolják annak működését. Ezért erről a weboldal készítés előtt konzultálj a weboldal készítő csapattal.
Melyik tárhely szolgáltatót nem, vagy kevésbé ajánlom?
Amikor az első szolgáltatónál elveszett az adataink nagy része a nem megfelelő biztonsági mentés miatt, akkor elköltöztünk egy új szolgáltatóhoz. Előtte a következő tárhely szolgáltatókat hasonlítottuk össze:
https://www.mediacenter.hu/ (EZT NE, tényleg ne… 2023-ban se!)
Ezt a tárhely szolgáltatót azért nem választottuk, mert fizikai korlátokba ütköztünk volna, valamint a tárhelyekhez tartozó admin felületek igen csekély funkciókkal bírnak. Kvázi mindenhez a szolgáltató segítsége kell, és a keep-alive funkciót sem kapcsolják be osztott tárhelyen. Ezért őket nem javaslom.
https://tarhely.eu/ (EZT NE, tényleg ne… 2023-ban se!)
Eltárolható fájlok száma, és havi adatforgalom, és egyidejű kapcsolat(!) korlát van sok csomagjukban. Ezért szintén nem javaslom, hacsak nem egy pofon egyszerű weboldalt szeretnél hostolni náluk. Az ügyfélszolgálatuk válasz ideje meglehetősen hosszú.
https://www.tarhely.com (EZT NE 2023-ban már ne!)
Ár érték arányban a legjobb a felsorolásban, azért választottuk őket 20016-ban, mert nincs korlát a fájlok számában, az adatforgalomban, az egyidejű kapcsolatok számában. Tudnak olyan megoldásokat ajánlani melyek nagy erőforrás igényű weboldalhoz szükségesek piacvezető áron. Mi őket választottuk és nem csalódtunk bennük!
Már a weboldaluknál feladatuk, nem találtuk meg a tárhelyek teljes és részletes technikai leírását, és nekünk, mint fejlesztő cégnek ez sokkal fontosabb volt. Ezért nem rájuk esett a választásunk annak ellenére, hogy megfizethető áron kínálják a szolgáltatásokat.
Update 2023-2024: A tarhely.com-ot mint magyar céget felvásárolta egy szlovák szolgáltató, azóta az infrastruktúrát túl értékesítik (túl sok ügyfél van egy szerveren) és az ügyfélszolgálat sem megfelelő módon és minőségben segít. Éjjel pld. vagy hétvégén ha baj van nem érsz el senkit…
https://www.dima.hu/
Csábító volt a Google Adwords kupon, de a tárhely leírásokból szintén nem derültek ki olyan fontos tényezők, mint az adatforgalmi korlát, a maximálisan tárolható fájlok száma/mérete, és hasonlók. A próba tárhelyük üzemelt és megfelelően szolgáltatott. Az ügyfélszolgálatuk megfelelő, de lehetne gyorsabb. Kedvesek és technikailag felkészültek. Ennek ellenére nem őket választottuk.
https://tarhely.net/
A szolgáltatási csomagok jól össze vannak állítva, az egyetlen, amit hiányoltunk mint információ az adatforgalmi / fájl korlátok ha vannak. Valamint egy cseppet magasabb áron kínálják a szolgáltatás csomagokat, mint más szolgáltató.
A mi esetünkben kiemelt szerep jutott a korlátlan adatforgalom és a korlátlan fájl méret és szám paramétereknek. És látunk már drágán fejlesztett weboldalt a nem megfelelő tárhely szolgáltató választás miatt összeomlani, ezért mindenképp olyan szolgáltatót kerestünk akinél
- 99.99 %-os a rendelkezésre állás
- gyors az ügyfélszolgálat
- nincsenek értelmetlen korlátozások már a kisebb csomagokban sem. (fájlok száma, mérete, adatforgalom stb.)
Melyik tárhely szolgáltatót ajánlom nyugodt szívvel?
Ez konrétan két szolgáltatóra korlátozódik! Az egyik az elin.hu és másik a rackforest.com, két olyan tárhely szolgáltató, amelyeket nyugodt szívvel ajánlok, ha egy weboldalat vagy egy blogot szeretnél indítani vagy átköltöztetni. Mindkét cég magas színvonalú szolgáltatást nyújt, versenyképes áron, és kiváló ügyfélszolgálattal. Ha még nem döntöttél, akkor érdemes megnézned az ő ajánlataikat, és összehasonlítanod őket más tárhely szolgáltatókkal. Biztos vagyok benne, hogy nem fogsz csalódni.
Szóval egyértelműen nem csak a méret alapján érdemes tárhely szolgáltatót választani. A technikai paraméterek, az adatmentés és az ügyfélszolgálat minősége nagyon sokat számít!