A Nagy Adathalászat Vadászat: Hogyan Ne Legyél a Következő Fogás?
2023-11-15Bejelentkezés a Prestashop adminisztrációs felületére.
2024-02-05Ha arra keresel választ, hogyan telepítsd a PrestaShopot, akkor jó helyen jársz. A millió letöltés és ezer áruház társaságában az telepítési útmutatók mindig keresettek. Szerencsére rengeteg online forrás van, ami segíthet a PrestaShop telepítésében. Telepítheted egyetlen kattintással a telepítők segítségével, amit a tárhelyszolgáltatód biztosít, vagy telepítheted manuálisan a MySQL és az FTP segítségével. Végül, telepíthetsz egy localhost verziót a PrestaShopról a személyes eszközödre tesztelés vagy fejlesztés céljából. Ebben a cikkben átfogó útmutatót nyújtunk arról, hogyan telepítsd a PrestaShopot.
Főként 3 módon telepítheted a PrestaShopot:
1. Manuális telepítés
a MySQL és az FTP segítségével: Ha kényelmesen érzed magad a MySQL és az FTP használatában, akkor manuálisan telepítheted a PrestaShopot. Ehhez némi alapvető technikai készségre lesz szükség, például adatbázis létrehozása és fájlok feltöltése a szerverre FTP-n keresztül. Természetesen részletes lépéseket nyújtunk mindkét folyamathoz az alábbi útmutatóban.
Ez a manuális telepítési módszer “1. Útmutató” keretében lesz részletesen ismertetve.
2. Egykattintásos telepítés a tárhelyszolgáltatóval:
Ha van egy olyan tárhelyszámlád, amely PrestaShop telepítési scripteket biztosít, ez a legegyszerűbb módja a PrestaShop telepítésének. Egyszerűen keress a szolgáltató dokumentációjában, vagy lépj kapcsolatba a támogatási csapatukkal az egykattintásos script használatára vonatkozó utasításokért. A Softaculous a legismertebb automatikus telepítő, és erről fogunk beszélni ebben az útmutatóban.
Ha nem látod az egykattintásos telepítőket a tárhelyfelületeden, lépj kapcsolatba a tárhely támogatásával segítségért. Ha dedikált tárhelyen vagy, nem mindig biztos, hogy ilyen csomagokat kapsz a szervereden, míg a megosztott tárhelyek általában rendelkeznek egykattintásos telepítőkkel.
Ez az egykattintásos telepítési módszer a “2. Útmutató” keretében lesz részletezve.
3. Helyi telepítés:
A helyi telepítés az, amelyet a személyes eszközödre telepítenek, nem egy tárolt szerverre. A helyi telepítések nagyszerűek tesztelési vagy fejlesztési célokra, mert nem kell fizetned a tárhelyszolgáltatásokért. létrehozhatsz egy helyi telepítést MAMP, WAMP, Laragon, EasyPHP vagy XAMPP segítségével. Nem fogunk részletezni a helyi telepítést, mivel erről már technikai útmutatóban számolt be a PrestaShop devdocs. Mindenesetre a Laragon használatát javasoljuk.
Ha nem tudod, hogyan kell ezt megtenni, lépj kapcsolatba a tárhely támogatásával segítségért, vagy keress profi fejlesztő csapatot. Erre a teleíptésre – ha nem vagy fejlesztő – nem lesz szükséged, a lírás nem tárgyalja.
1. Útmutató: Manuális PrestaShop telepítés a MySQL és az FTP segítségével
Bármilyen PrestaShop verziót telepíteni akarsz, a telepítési folyamat ugyanúgy működik. Ebben az útmutatóban a mai legfrissebb PrestaShop verzió telepítését fogjuk bemutatni, a PrestaShop [prestashop_last_version:latest_stable_version_number] verziót.
Telepítés előtt győződj meg arról, hogy a szervernek megfelelő konfigurációs követelményei vannak. A legtöbb esetben tökéletesen fog működni. Itt láthatod a követelményeket. Ha kétségeid vannak, küldd el a követelményeket a tárhelyszolgáltatódnak, és kérdezd meg tőlük, támogatják-e a követelményeket.
1. Lépés: Töltse le a PrestaShopot
A PrestaShop telepítési folyamat meg kezdéséhez töltsd le a legfrissebb verziót a PrestaShop webhelyéről. Ez egy .zip fájlt ad neked, amely tartalmazza az összes szükséges fájlt.
Amikor rákattintasz a “Letöltés” gombra, a legfrissebb PrestaShop verziót kapod. Ha valamiért egy régebbi verziót szeretnél telepíteni, kattints a “Minden verzió” linkre, hogy láthasd a PrestaShop más verzióit.
2. Lépés: Fájlok feltöltése a szerverre
Ezután csomagold ki ezt a fájlt a számítógépeden az asztalon vagy egy másik helyi mappában, ahol a fájlokat tartod, amikkel dolgozol (tartsd nyomon, hol van). Miután megnyitod a prestashop.com-ról letöltött mappát, a tartalom így fog kinézni.
Itt két lehetőséged van:
Csomagold ki a fájlokat, mielőtt felteszed a szerverre
Tartsd a fájlt tömörített formában, és töltsd fel a zip fájlt a szerverre. Ez akkor működik jól, ha hozzáférésed van egy vezérlőpanelhez, ahol kicsomagolhatod a zipfájlt egy fájlkezelőből.
2. a lépés: A zip fájl feltöltése a szerverre, és a kicsomagolás egy fájlkezelőből
Az első lehetőség egyszerűen csak húzd a prestashop.zip fájlt a szerveredre. Szükséged lesz egy FTP-re a szerveredhez. A FileZilla-t használhatod FTP programként. Valószínűleg a főkönyvtáradat „public_html”-nek hívják, és a prestashop.zip fájlt abba kell feltöltened.
Miután felmásztad a zip fájlt a szerveredre, ha van vezérlőpultod, például a Directadmin vagy a Cpanel, menj a vezérlőpanelre, és lépj be a fájlkezelőbe.
DirectAdmin-hoz: Kattints a „Fájlkezelő” gombra
Duplán kattints a “public_html” mappára, jobb kattintással kattints a “prestashop.zip” fájlra, és kattints az „Extract” gombra.
Cpanel-hoz: Kattints a „Fájlkezelő” gombra
Duplán kattints a “public_html” mappára, jobb kattintással kattints a “prestashop.zip” fájlra, és kattints az „Extract” gombra.
Vannak más vezérlőpanelek, amelyek másképp nézhetnek ki, vagy másképp kell csinálni őket, de általában ugyanúgy működnek.
2. b lépés: A mappa kicsomagolása a helyi számítógépen, majd a mappa feltöltése a szerverre
A második lehetőség az, hogy először kicsomagolod a mappát a számítógépeden, majd feltöltöd a mappát a szerverre. Miután kicsomagoltad az összes fájlt, egyszerűen húzd a „prestashop” mappát a public_html-be a FileZilla segítségével.
Ez a folyamat bárhol 5 perctől egy óráig (ha nem több), attól függően, hogy milyen gyors az interneted.
Ha van vezérlőpultod, akkor javasoljuk, hogy végezd el az 1. b lépést, mivel a kicsomagolási módszer a vezérlőpanelből sokkal gyorsabb.
3. lépés: Adatbázis létrehozása
Néhány tárhelyszolgáltató létrehoz egy adatbázist helyetted. Néhányan nem. Ha már létrehoztál egy adatbázist, akkor ugorj ezen a lépésen és menj a 4. lépéshez, ha nem, akkor olvass tovább! Most létre kell hoznunk egy adatbázist a vezérlőpulton az alábbi lépések végrehajtásával:
cPanel: Jelentkezz be a vezérlőpanelbe. Ebben a példában ezt a cPanel segítségével fogjuk megtenni.
A Databases rész alatt kattints a MySQL® adatbázis varázslóra.
A következő oldalon adj meg egy adatbázisnevet (Mi a „prestashop”-ot használjuk, de bármilyen nevet adhatsz neki), majd hozd létre az adatbázis felhasználónevet. Győződj meg róla, hogy megjegyzed ezt a jelszót, mert később szükséged lesz rá. Kattints a “Create Database” gombra.
DirectAdmin: DirectAdmin-hoz kattints a MySQL menedzsmentre.
A jobb felső sarokban kattints az „Új adatbázis létrehozása” gombra, majd adj meg egy adatbázisnevet és generálj egy jelszót.
Kattints a „Create database” gombra.
Kattints az adatbázis létrehozására
Most, hogy létrehoztunk egy adatbázist, folytathatjuk a PrestaShop telepítésével.
4. lépés: PrestaShop telepítése a Telepítési Segéd segítségével
Ha a fájlokat a gyökérbe telepítetted, ahogyan azt korábban az 2. lépésben láttuk (mind a 2.a és a 2.b lépésben), akkor hozzáférhetsz a telepítéshez a „sajatdomain.com” címen. Ez automatikusan megnyitja a PrestaShop Telepítési Segédet.
PrestaShop Telepítési Segéd
4.1. lépés: Nyelv kiválasztása
Az első lépés a nyelv kiválasztása. Ez nem a PrestaShop nyelve, hanem csak a telepítési folyamat nyelve. A Telepítő elérhető több nyelven, mi angol nyelvet választunk. Nyomd meg a „Következő” gombot.
4.2. lépés: Licencs megállapodás elfogadása
A telepítés folytatásához olvasd el a Licencs Megállapodást, és ha egyetértesz, ami remélhetőleg így van, jelöld be az “Elfogadom a feltételeket és az általános szerződési feltételeket” jelölőnégyzetet, majd kattints a „Következő” gombra.
Licencs Megállapodás Telepítési Segéd
4.3. lépés: Rendszerkompatibilitás
Ha a rendszered kompatibilis a PrestaShop-al, akkor ez a lépés automatikusan kihagyódik, és továbblépsz a 4. (Áruház információk) lépéshez, ha vannak problémák, akkor pontosan az adott problémáról fogsz értesülni. Ha kétségeid vannak, kérdezd meg a tárhelyszolgáltatódat.
4.4. lépés: Áruház információk
Ebben a lépésben információkat kell megadnod az áruházadról. Ezek az információk lesznek azok, amelyekkel az áruházadat beállítják, tehát győződj meg róla, hogy minden helyesen van kitöltve. Mindent később is módosíthatsz. Felkérték, hogy válassz arról, hogy a PrestaShop telepítsen-e neked bemutató rendeléseket és bemutató termékeket.
Áruház neve: Add meg az áruházad nevét. Ez a név megjelenik majd a számlán, a webhelyen stb.
Fő tevékenység: Válaszd ki az áruházad fő tevékenységét. Ez csak statisztikai célokat szolgál, és nem kötelező. Hagyd ki, ha úgy gondolod.
Bemutató adatok telepítése: Válassz „Igen” vagy „Nem” lehetőséget, hogy bemutató termékeket és bemutató adatokat akarsz-e az oldaladon. Ha először használod a PrestaShopot, javasoljuk, hogy állítsd be Igenre. Akkor látni fogod, hogyan néz ki egy rendelés, egy termék, egy kategória stb.
Ország: Válaszd ki az áruházad fő országát.
SSL engedélyezése: Ha az SSL engedélyezve van a domainedre, akkor állítsd ezt be Igenre. Ha nem, állítsd be „Nem”-re.
Az „Az Ön fiókja” alatt található információkat arra használják, hogy létrehozzák az áruházad fő háttérben működő fiókját. Mindig szerkesztheted az információkat, és hozzáadhatsz további fiókokat/felhasználókat később.
4.5. lépés: Áruház információk – Adatbázis konfigurálása
Majdnem ott tartunk! Most jön a technikai rész. Emlékszel az 3. lépésben, amikor létrehoztál egy adatbázist? Ezeket az információkat most kell használnod.
Az adatbázis kiszolgáló címe „localhost” kell, hogy legyen, hacsak nem más címet kaptál.
Az adatbázis neve és a felhasználó azok, amelyeket korábban létrehoztál, és ugyanez vonatkozik a jelszóra is.
Tartsd meg az asztal előtagot „ps_”-ként, hacsak nem ugyanazzal a préfixszel rendelkező prestashop telepítéssel ugyanabban az adatbázisban. Ebben az esetben ki kell választanod a „Meglévő táblák eldobása” opciót is. Ha ez egy új telepítés, hagyd az opciókat úgy, ahogy vannak, és kattints a „Próbálja ki az adatbázis kapcsolatát most!” gombra. Ha sikerült, hurra! Most már egy gombnyomásra vagy a PrestaShop telepítésétől.
Nyomd meg a Következő gombot, és kezdjük el telepíteni a PrestaShopot.
4.6. lépés: Első adminisztrátor adatai
Az utolsó oldalon csak az első adminisztrátor adatait kell megadnod. Az adminisztrátor neve és jelszava az, amelyet használni fogsz az áruházad adminisztrációs felületén. Ne felejtsd el jól megjegyezni vagy felírni ezeket az adatokat.
Ha mindent kitöltöttél, kattints a “Telepítés” gombra. Gratulálunk, most már telepítetted a PrestaShopot!
Most már csak két dolgot kell tenned:
1. Távolítsd el az “install” mappát a szerverről. Ezt FTP-n keresztül teheted meg. Ehhez egyszerűen válaszd ki az „install” mappát, és kattints a „Törlés” gombra. Ha nem távolítod el, a támadók kárt okozhatnak a webhelyeden.
2. Látogasd meg az adminisztrációs felületet, amit az adminisztrátor URL címen érsz el (általában a „/admin” után, pl. „sajatdomain.com/admin”). Itt bejelentkezhetsz az adminisztrációs felületre az adminisztrátor nevével és jelszavával.
És kész is vagy! Most már készen állsz az áruházad beállítására és testreszabására a PrestaShop segítségével.
2. Útmutató: Egykattintásos PrestaShop telepítés a tárhelyszolgáltatóval
A tárhelyszolgáltató számos esetben biztosít automatikus telepítőket a legnépszerűbb webes alkalmazásokhoz, mint például a WordPress vagy a PrestaShop. Ezek az egykattintásos telepítők lehetővé teszik számodra, hogy gyorsan telepítsd a PrestaShopot anélkül, hogy ismerned kellene az FTP vagy az adatbázis kezelését.
A következő lépések bemutatják, hogyan telepítheted a PrestaShopot az egykattintásos telepítők segítségével a Softaculous használatával. Természetesen más tárhelyszolgáltatók más telepítőkkel rendelkezhetnek, de az alapelvek hasonlóak.
Egykattintásos PrestaShop telepítés a tárhelyszolgáltatóval
Lépés 1: Jelentkezz be a tárhelyszolgáltatód vezérlőpultjába (pl. cPanel) a tárhelyszolgáltatód által szolgáltatott adatokkal.
Lépés 2: Keresd meg a Softaculous alkalmazást a vezérlőpultban. Általában az alkalmazások vagy az alkalmazásközpont rész alatt található.
Lépés 3: Kattints a PrestaShop ikonra a Softaculous alkalmazáson belül.
Lépés 4: Kattints a “Telepítés” gombra, hogy elindítsd a PrestaShop telepítési folyamatát.
Lépés 5: Töltsd ki a szükséges információkat a PrestaShop telepítési űrlapon, például az áruház nevét, a kívánt verziót, az adminisztrátor adatait stb.
Lépés 6: Kattints a “Telepítés” gombra az űrlap kitöltése után.
Lépés 7: Várj néhány pillanatot, amíg a Softaculous automatikusan telepíti a PrestaShopot a tárhelyszolgáltatód szerverén.
Lépés 8: Gratulálunk! Most már elkészült a PrestaShop telepítése. Jegyezd fel az adminisztrációs URL-t, amelyre az áruházad adminisztrációs felületére tudsz majd belépni.
Ez a módszer gyors és egyszerű módja a PrestaShop telepítésének, különösen, ha nem vagy gyakorlott a tárhelyszolgáltatód szerveréhez való kézi FTP hozzáféréssel vagy az adatbázis kezelésével.
További segítségért vagy részletes útmutatókért mindig fordulhatsz a tárhelyszolgáltatód támogatási csapatához.
Most már telepítetted a PrestaShopot, és készen állsz az áruházad testreszabására és beállítására az adminisztrációs felületen keresztül.
Most, hogy a PrestaShop telepítve van, itt van néhány gyors tipp a továbbiakhoz:
– Ellenőrizd az alapértelmezett beállításokat és állítsd be azokat az igényeid szerint.
– Telepítsd és konfiguráld az általánosan használt modulokat és sablonokat.
– Állítsd be az adózási és szállítási lehetőségeket.
– Kezdd el feltölteni a termékeket és konfiguráld azokat.
– Teszteld áruházadat különböző böngészőkben és készülékeken, hogy megbizonyosodj arról, hogy minden megfelelően működik.
– Ha bármilyen problémád vagy kérdésed van, keresd fel a webstartconsulting.hu csapatát segítségért és útmutatásért.
Reméljük, hogy ez a lépésről lépésre történő útmutató hasznos volt az új PrestaShop áruház telepítéséhez és beállításához! Sok sikert az áruházad felállításában és üzemeltetésében!