Fedezd fel a Prestashop webáruházad vezérlőpultját
2024-02-05Adatvédelem Szupererővel: Google Consent Mode v2 magyarul és érthetően!
2024-02-22Csodálatos hír: Magyarország Kormánya megint egy fantasztikus döntést hozott, és a webshop tulajdonosoknak még több örömet szerez! Úgy tűnik, a kormány minden évben kijelöl egy napot, amikor újabb szabályokat találnak ki a webáruházaknak, csak hogy az élet még izgalmasabb legyen az online kereskedők számára. Ha nincs türelmed az egész cikk végigolvasásához, ne aggódj, az utolsó bekezdésben összefoglalva megkapod a választ – vagy legalábbis azt, amit a Posta szeretne, hogy higgyél – és útmutatást arról mit tehetsz, hogy ne hulljon ki a hajad!
A kötelező szállítási mód törvényi háttere
A 335/2012. (XII. 4.) Korm. rendelet a postai szolgáltatások nyújtásának és a hivatalos iratokkal kapcsolatos postai szolgáltatás részletes szabályairól, valamint a postai szolgáltatók általános szerződési feltételeiről és a postai szolgáltatásból kizárt vagy feltételesen szállítható küldeményekről fog változni 2024.03.28-tól. Az alábbi résszel egészül ki:
3/A. § * A fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól szóló 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet szerinti távollévők között kötött szerződés alapján értékesített áru kézbesítése érdekében az egyetemes postai szolgáltató által nyújtott postai szolgáltatás igénybevételének lehetőségét a kereskedelmi célú internetes honlappal rendelkező vállalkozás a honlapján biztosítja, feltéve, hogy az értékesített áru postai szolgáltatási szerződés keretében történő kézbesítését az egyetemes postai szolgáltató az általános szerződési feltételeiben lehetővé teszi.
Forrás: 335/2012. (XII. 4.) Korm. rendelet 3/A. §
Tehát aki olyan terméket árul fogyasztóknak, amelynek szállítását a postai szolgáltató nem zárja aki, annak biztosítania kell a vásárlóinak a Magyar Postát, mint szállítási opciót.
Nézzük meg részletesen! FONTOS: ez a jelenlegi állapot!
Az újabb csoda, azaz a 335/2012. (XII. 4.) Korm. rendelet egy olyan változást hozott, amit minden webshopos imádni fog! Mostantól kezdve ugyanis kötelező lesz feltüntetni a Postai szállítás LEHETŐSÉGÉT minden webáruházban. Mert hát mi más fontosabb lenne a világon, mint a Posta szolgáltatásainak kiemelése?
A 335/2012. (XII. 4.) Korm. rendelet ismerteti ezt az izgalmas fejleményt, amely szerint a távollévők között kötött szerződés alapján értékesített áru kézbesítése érdekében a kereskedelmi célú internetes honlappal rendelkező vállalkozásnak mostantól szent kötelessége a Posta szolgáltatásának lehetőségét felkínálni a honlapján.
De mikor is kezdődik ez a rémes változás? 2024. március 28-tól! Tehát már most kezdhetjük számolni a napokat hátrafelé, míg boldogan tüntethetjük fel ezt a fantasztikus lehetőséget a webshopunkon. AZONBAN addig még sokminden változhat! Akár a jogszabály is!
A kormányrendelet pedig részletesen kifejti, kire vonatkozik ez az új kényeztetés: a távollévők között kötött szerződés alapján értékesített áru esetén minden kereskedelmi célú internetes honlappal rendelkező vállalkozásnak kötelessége ezt a Posta csodát felkínálni a vevőinek.
A feladat pedig kristálytiszta: “Fel kell tüntetni a Postai kézbesítést lehetőségként.” Nagyon egyszerű, ugye?
De itt jön a csavar a történetben: nem kötelező szerződni a Postával! Igen, jól érted. Elég, ha regisztrálsz, de persze, ha úgy érzed, unod az életedet, akkor még mindig köthetsz is szerződést velük. A regisztráció nem lesz kötelező, de akkor is ki kell szolgálni az ügyfeleket a Posta szolgáltatásán keresztül is.
A Posta tájékoztatása szerint az alábbi árakat (kivéve egyedi szerződés esetén) kell majd a webáruházakban megjeleníteni 2024.03.28-tól:
-
- Csomagautomatába, Posta Pontra vagy postára kézbesítve: bruttó 990 Ft/db.
- Háznál történő kézbesítés 0-10 kg-ig: bruttó 1990 Ft/db.
- Háznál történő kézbesítés 10-20 kg-ig: bruttó 2990 Ft/db.
- Háznál történő kézbesítés 20-40 kg-ig: bruttó 5990 Ft/db.
Kiegészítő infó az árakhoz:
„A fenti díjak igénybevételéhez nem szükséges egyedi szerződést kötni társaságunkkal, elegendő az alábbi űrlap kitöltésével regisztrálnia. Amennyiben az általános szerződési feltételeinkben meghatározott postai szolgáltatást veszi igénybe, abban az esetben az Ön vásárlója által megrendelt terméket nem áll módunkban az Ön telephelyén felvenni.”
Vagyis, ha nincs kedved kötni szerződést, akkor vigyázz, mert a csomagot nem veszik fel nálad a telephelyen! És ha a csomagot nem veszik fel, akkor neked kell becipelni a Postára, mert miért ne örülnél egy kis plusz költségnek, benzinköltségnek, munkadíjnak, időnek, várakozásnak és extra papírmunkának?
Ez a kormányrendelet tehát nem szól másról, csak arról, hogy a webshopoknak teremtsenek még több kihívást az életben. De ne aggódj, a Posta szerint nekünk, webshoposoknak, csak annyit kell tenni, hogy hozzáadjuk a lehetőséget a vevőinknek, és ha valaki nem akar szerződni velük, az is maradjon nyugodt, mert a Posta úgyis kiszállítja a csomagot – csak éppen nem a telephelyeden veszi fel…
Bele is tenyerelhetnek a piacba
Érdemes megjegyezni, a jogszabály jelenlegi állapota sem teljesen összeegyeztethető az uniós versenyjogi szabályokkal, így nem kizárt, hogy már ezért is bajba kerülhet a magyar kormány. Viszont az sem teljesen kizárt, a rendeletet mindenesetre lehet úgy is olvasni, hogy a kormány még jobban helyzetbe akarja hozni a Postát, és mondjuk előírja a webshopoknak, hogy az MPL-el kell szállíttatniuk, vagy hogy az MPL szolgáltatásait olcsóbban kell kínálniuk, mint a piaci konkurenciáét.
Piaci források szerint ma a kereskedőknek van valamekkora mozgástere, hogy melyik csomagküldő felé tereljék a forgalmat, ebbe akár megpróbálhat beleszólni a kormány valamilyen módon. Ez viszont már komolyan felrázná a csomagküldés piacát, igaz láttuk már 2010 óta, hogy
a kormány hajlandó erősen torzítani egyes piacokat, még akkor is, ha szinte garantált, hogy uniós versenyjogi eljárás lesz a vége. Gondoljunk csak az ételutalvány-piac külföldi szereplőinek kipaterolására.
Fontos hangsúlyozni, hogy még nem tudjuk, hogy mi lesz, hogy tervez-e drasztikusabban alányúlni a Magyar Postának a kormány. A piacra rálátók szerint a Posta akkor sem biztos, hogy jól jön ki a dologból, ha a kevésbé piacbefolyásoló megoldás valósul meg. Nem kizárt, hogy a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium elvárná majd a Postától, hogy ha már állami segítséget kapott, komolyabb forgalomnövekedést mutasson fel a csomagküldő piacon. Ez pedig abból a szempontból hamis elvárás lehet, hogy az MPL már most is nagyon sok webshopnak partnere, és a kötelező megjelenítéstől egyáltalán nem garantált, hogy nőni is fog a forgalom. Ráadásul az is kérdéses, hogy az MPL mennyire tudna a mostaninál sokkal nagyobb forgalmat kezelni, mert úgy hallottuk, hogy már a tavalyi karácsonyi szezonban is a teljesítőképessége határán volt a cég, köszönhetően részben annak, hogy egyre többen rendelnek a Temun és hasonló kínai oldalakon.
A kormány mindenesetre még adós azzal, hogy a részleteket közölje, ideje pedig már nincs nagyon sok, hiszen a rendelet már megjelent, így március végén valami történik majd a csomagküldés piacán.
Megoldások – jelenleg – hogy ne kapj agyvérzést:
- Prestashophoz van kész modul, 30 000 Ft. Integrálása 0,5 óra, írj nekünk segítünk
- Woocommerchez van kész megoldás, integrálása kb 0,5 óra, írj nekünk segítünk
- Minden webáruház esetében lehet – ha nem akkor megoldása sem lehetetlen – kezelési költséget tenni egy-egy szállítási módra. Ezzel eltántorítható a vásárló, hogy ezt válassza. Jelenleg nem tiltja semmi!
- A jogszabály nem írja a szállítási költséget, tehát amit a posta írt a weboldalán az maximum ajánlás! Vagyis jelenleg adható magasabb áron a szállítás mint amennyiért a posta írta…